PR_TS-2888X-en

QNAP oficjalnie wprowadził dziś na rynek urządzenie QNAP TS-2888X AI-Ready NAS – serwer NAS zoptymalizowany z myślą o wykorzystaniu go do trenowania modeli AI. Zbudowane w oparciu o potężne procesory Intel® Xeon® W z maksymalnie 18 rdzeniami oraz zoptymalizowaną pod kątem obsługi pamięci flash hybrydową architekturę storage (niezbędne do sprawnej obsługi zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej) urządzenia z nowej serii mogą również obsłużyć do czterech wysoko wydajnych układów graficznych i wyposażone są w pakiet deweloperski AI QNAP “QuAI”. QNAP

TS-2888X oferuje wszystkie funkcje i narzędzia niezbędne do obsługi zadań z dziedziny uczenia maszynowego, jednocześnie radykalnie redukując opóźnienia, przyspieszając transfer danych i eliminując wszelkie wąskie gardła związane np. z przepustowością sieciową. Wszystko to pozwala użytkownikom na sprawniejsze realizowanie zadań związanych z wdrażaniem technologii AI.

Standardowe stacje robocze projektowane z myślą o AI są zwykle bardzo drogie, a poziom skomplikowania procesu konfiguracji ich podzespołów i oprogramowania stanowi trudną do pokonania przeszkodę dla większości deweloperów oraz specjalistów od data science. Wykorzystanie do takich zastosowań – np. trenowania i przechowywania modeli AI – publicznych chmur również jest delikatnym tematem, z uwagi na obawy o zachowanie poufności cennych danych. Prezentując model TS-2888X QNAP oddaje użytkownikom do dyspozycji kompleksowe rozwiązanie AI, integrujące ogromny potencjał storage, najwyższą wydajność, gotowe do pracy środowisko AI oraz zaawansowane funkcje ochrony danych. Urządzenie może pełnić funkcję nie tylko serwera do trenowania modeli AI, ale również serwera inferencyjnego, jeszcze bardziej zwiększając dostępność rozwiązań z dziedziny AI.

“Nadchodzi era sztucznej inteligencji i już dziś możemy obserwować, jak technologia ta zmienia wiele branż, w tym np. służbę zdrowia, IT, handel czy monitoring wideo. TS-2888X AI-Ready NAS łączy przestrzeń dyskową, wydajność, przyjazne dla użytkownika środowisko deweloperskie AI, pozwalając tym samym użytkownikom na skrócenie i uproszczenie procesu wdrażania rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji, a także zarządzania nimi i tworzenia nowych projektów. I to wszystko w przystępnej cenie” – komentuje David Tsao, Product Manager QNAP.

Urządzenia z serii QNAP AI-Ready TS-2888X wyposażone są w procesory Intel® Xeon® W (maksymalnie 18 rdzeni i 35 wątków), taktowanie do 4,5 GHz – z technologią Intel® Turbo Boost Technology 2.0, zapewniającą bezkompromisową wydajność. Nowości obsługują do 512 GB pamięci DDR4 ECC RDIMM 2666 MHz RAM, zapewniając tym samym użytkownikom dość pamięci do obsługi najbardziej zaawansowanych projektów, chroniąc ich jednocześnie przed ew. błędami pamięci. TS-2888X obsługuje karty NVIDIA®, AMD® oraz Intel®, oferując możliwość skorzystania z 8 złączy PCIe i zasilacza 80Plus Platinum 2,000 W, który bez problemu obsłuży do czterech wysoko wydajnych kart graficznych, gwarantując użytkowników najwyższą wydajność.

Najwyższą wydajność i skalowalność zapewnia również zastosowanie w urządzenia hybrydowej architektury storage – są one wyposażone w osiem zatok 3,5” SATA 6Gb/s na dyski HDD, 16 zatok 2,5” SATA 6Gb/s na SSD i cztery 2,5” zatoki obsługujące moduły U.2 PCIe Gen3 x4 NVMe SSD. Taka hybrydowa infrastruktura pozwala na aktywowanie funkcji SSD caching oraz auto-tiering, zwiększających wydajność. Sześć niezależnych wentylatorów potrafi automatycznie monitorować temperaturę w różnych strefach obudowy (w pobliżu procesora, złączy PCIe, zasilacza, dysków), zapewniając tym samym użytkownikom inteligentne, ciche i wydajne chłodzenie.

QNAP TS-2888X wyposażony jest również w bogaty zestaw oprogramowania, za pomocą którego użytkownicy mogą prosto i szybko tworzyć aplikacje AI i zarządzać nimi. Autorski i dostępny tylko na platformie QNAP pakiet deweloperski QuAI (do budowania, tworzenia i optymalizowania modeli AI na NAS-ie) oferuje użytkownikom możliwość korzystania z bogatej kolekcji open-source’owych narzędzi i frameworków AI, w tym m.in. Caffe, TensorFlow, AlexNet, FaceNet. TS-2888X oferuje również elastyczne narzędzia do backup danych i ochronę z wykorzystaniem migawek – gwarantując tym samym bezpieczeństwo plików i łatwe ich przywracanie w razie awarii.

Warto dodać, że rozwiązania AI QNAP zostały już wdrożone m.in. w renomowanym instytucie medycznym na Tajwanie – na ich bazie zbudowano wykorzystujący sztuczną inteligencję system diagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. Użycie do takich zastosowań AI pozwoliło m.in. na zwiększenie skuteczności procesu diagnozowania oraz skrócenie go. W przyszłości pozwoli to na zwiększenie efektywności wielu placówek medycznych, szczególnie tych borykających się z problemem braku odpowiednich zasobów.

Specyfikacja TS-2888X

Procesor Intel® Xeon® W (do 18 rdzeni/36 wątków, z Turbo Boost do 4.5 GHz); do 512 GB czterokanałowej pamięci DDR4 ECC 2666 MHz RAM (8x 64GB); 4x zatoka 2.5” U.2 PCIe Gen3 x4 NVMe SSD, 16x zatoka 2.5” SATA 6Gb/s SSD, 8x zatoka 3.5” SATA 6Gb/s; 8x złącze PCIe Gen3 (z ośmioma konektorami power 6+2 pin); 2x port 10 GBASE-T LAN, 4x port Gigabit RJ45 LAN; 6x port USB 3.1 Gen1, 4x port USB 2.0; zasilacz 2,000W; 6x wentylator 12cm smart fan; wyświetlacz LCM display; 4x obrotowe kółka z blokadami.

Źródło: QNAP.COM