PR-QTS-441beta3-en

QNAP udostępnił  oprogramowanie QTS 4.4.1 beta 3, czyli najnowszą wersję znakomitego systemu operacyjnego urządzeń QNAP NAS. Od dziś ich użytkownicy mogą instalować aktualizację do najnowszej wersji, zaś QNAP zdecydowanie zachęca ich do udziału w programie Beta Program i zgłaszanie swoich sugestii/uwag, co pozwoli jeszcze lepiej dopasować QTS do potrzeb użytkowników pod względem zestawu funkcji i jego obsługi.

W nowej wersji QTS pojawiła się m.in. niecierpliwie wyczekiwana przez użytkowników VJBOD Cloud, czyli działająca na poziomie bloków usługa cloud storage Gateway. Pozwala ona na mapowanie z poziomu NAS-a przestrzeni dyskowej z usług cloud storage jako woluminy na poziomie bloków, zapewniając tym samym bezpieczne i skalowalne rozwiązanie do przechowywania lokalnie danych aplikacji i użytkowników, a także tworzenie bezpiecznych backupów. Wsparcie dla lokalnego cache’owania minimalizuje opóźnienia i jest odpowiedzią na ew. zastrzeżenia dot. szybkości dostępu do danych. VJBOD Cloud obsługuje 10 popularnych usług chmurowych (w tym m.in. Amazon S3®, Google Cloud™ oraz Azure®). Możliwość podłączania do NAS-a usług chmurowych oraz funkcja lokalnego cache’owania w VJBOD Cloud pozwala użytkownikom na korzystanie z danych z chmury z szybkościami porównywalnymi z sieciami LAN.

Kolejną nowością jest CacheMount – czyli działająca na poziomie plików usługa cloud storage gateway, umożliwiająca lokalne cache’owania danych z podłączonych usług chmurowych, zapewniająca użytkownikom kompleksowe, hybrydowe i elastyczne rozwiązanie świetnie sprawdzające się w różnych scenariuszach i zastosowaniach. CacheMount zastępuje tym samym w QNAP NAS funkcje Remote Mount w File Station oraz Connect to Cloud Drive (aby korzystać z nowego narzędzia, niezbędne jest zainstalowanie CacheMount z poziomu App Center).

Pozostałe istotne nowości w QTS 4.4.1 beta 3 to m.in.

  • Multimedia Console – konsola multimedialna integrująca wszystkie aplikacje multimedialne w jednym interfejsie, pozwalająca wygodnie centralnie zarządzać funkcjami związanymi z obsługą multimediów. Nowość współpracuje z wyszukiwarką Qsirch (oferując dzięki temu m.in. zaawansowane indeksowanie zdjęć) i pozwala m.in. na skonfigurowanie współdzielonego folderu CacheMount jako działającego w tle folderu transkodowania.
  • File Station zintegrowano z Microsoft® Office Online, co pozwala użytkownikom na wyświetlanie poglądu i edytowanie online dokumentów Word, Excel oraz PowerPoint przechowywanych na NAS-ie. File Station obsługuje też CloudConvert, co pozwala na konwertowanie plików Apple® iWork file do formatów obsługiwanych przez Microsoft Office.
  • Użytkownicy mogą teraz tworzyć wolumeny VJBOD Cloud i wygodnie nimi zarządzać z poziomu menu Storage and Snapshots a także używać Resource Monitor do monitorowania wolumenów VJBOD.

Więcej informacji o QTS 4.4.1: https://www.qnap.com/go/qts/4.4.1.
QTS 4.4.1 beta 3 jest dostępny w Download Center.
Sprawdź listę modeli kompatybilnych z QTS 4.4.1.
Uwaga: Lista funkcji może się zmienić, nie wszystkie funkcje mogę też być dostępne w poszczególnych modelach QNAP NAS.

Źródło: QNAP.COM